Spoustu z vás mi v průběhu naší cesty nebo i po ní psalo, zda bych nezveřejnila pár tipů k cestování s dětmi - rozhodla jsem se tedy něco málo sepsat, pár zkušeností - pro ty, kteří by se rádi s malými dětmi na podobnou cestu také vydali.
Pokusím se psát hlavně o tom, na co se mě nejčastěji ptáte.
Spoustu lidí udiví,
jaká cesta se dá zvládnout s dvěma malými dětmi. Musím ale říct, že po naší první
cestě na Slovinsko loni na podzim (což byla za náš společný život úplně první dlouhá cesta do zahraničí autem, s Lolou jsme vždycky jen létali letadlem) jsme zjistili, že našim dětem tenhle způsob cestování velmi vyhovuje. Přišli jsme na to v podstatě náhodou, Alánkovi byly v té době 4 měsíce a Lola byla celkem čerstvě bez plen, měla svoje "nočníkové rituály", které bychom jí v případě letu nedokázali zajistit - pravděpodobně by to v té době pro ni byl v letadle velký stres, pokud by se jí chtělo na záchod, takže jsme se kvůli ní rozhodli vyzkoušet si poprvé dovolenou s autem a využít všech benefitů, které vlastní přeprava přináší.
Na takových cestách se pořád něco děje. Na chvilku se nezastavíte, není čas na nudu. A to naše děti prostě baví. Alánek je zatím takový pozorovatel, ale Lola už si při cestování sama diktuje, že už by chtěla zase někam na loď, k moři nebo na výlet a moc si s námi tyhle cesty užívá. Když navíc cestujete v létě, je klimatizované auto a s ním spojené (téměř) každodenní přejezdy taková oáza, kde si děti odpočinou od slunka i tepla. Na těchto cestách si ani Lolinka, která doma přes den nespí už od 2 let, neodpustí každodenní odpolední šlofík v autě. :)
Tolik k tomu, že to cestování s dětmi není (v našem případě) zase tak složité. :)
No a teď k těm praktickým věcem. Třeba jak se na takovou cestu sbalit, abyste nemuseli každý den vybalovat a opětovně balit celý kufr.
My vlastně žádné velké zavazadlo ani s sebou nemáme, v kufru auta máme tyhle plastové Ikea boxy, ve kterých jsou věci rozdělené tak, aby se mi v nich dobře vyznalo. Jelikož chodíme do hotelů jen přespat, nepotřebujeme toho z auta vybalovat nikdy příliš mnoho naráz - vyndaváme vždy jen to, co skutečně potřebujeme.
Na hotel nám v podstatě stačí jen jedno malé zavazadlo (kabinové), ve kterém jsou trvale připravené věci, které potřebujeme vždycky (hygienické potřeby, pyžama, lékárna, doklady, lahvičky, deky dětí, dětské knihy k usínání, kojenecké mléko pro Alánka apod.), plus jedna malá taška navíc, do které si připravíme čisté oblečení na druhý den, plenky pro Alánka a některé další věci, které uznáme pro ten konkrétní večer jako potřebné. Když něco náhodou zapomeneme, auto je vždycky poblíž.
Takové balení a vybalování věcí je velmi rychlé, jen si člověk musí dát pozor a neudělat si v kufru auta nepořádek, vše vždy vrátit na správné místo, aby systém fungoval celé dva týdny. :)
Co se týče oblečení - v létě je to docela snadné, letní věci nezaberou moc místa a stačí k nim jeden set teplého oblečení a oblečení do deště pro každého, pro případ nepřízně počasí. I tak si s sebou ale balíme věci jen na týden, v Itálii jsou ve všech větších městech veřejné prádelny, kde stačí zanechat tašku se špinavým oblečením a třeba po prohlídce města si vyzvednout čisté prádlo. Nám to vyšlo akorát, nechávali jsme si prát jen jednou přesně v půlce naší cesty.
Dál s sebou vozíme
pár oblíbených hraček a knížek, které mají děti u sebe v autě, aby se zabavily při cestě, jinak toho na dovolené v podstatě moc nepotřebují. Při letním cestování se vyplatí sbalit si taky
pár hraček na písek a
nafukovačky na plavání,
plážový stan s UV filtrem (doporučuji samorozkládací, manipulace s ním je jednoduchá a rychlá),
velké osušky k moři, které poslouží i nám na sezení/ležení, nějaké
osušky s kapucí na zahřátí po koupání v moři (super jsou třeba
osuško-župánky Lodger Bubbler),
několik měkkých tetra plen (já mám ráda
Lodger Swaddler, který je velký, měkký a elastický - máme jich několik, nezaberou žádné místo a dají se použít jako osušky/ručníky, podložky, prostěradlo, letní deka na přikrytí i na sezení... ať už zvolíte tyto nebo jiné tetra pleny, určitě je užijete a nahradí vám jiné věci, které byste s sebou třeba "pro jistotu" brali), fajn jsou také
plnící kapsičky, do kterých můžu dát oběma dětem na cestu autem třeba jogurt, ovocné pyré nebo Alánkovi i kašičku. Vždycky s sebou bereme taky
nosítko Kibi - některé cesty (třeba ta na Vesuv ke kráteru) by bez něj byly nemožné, ale musím říct, že ač je Alánek velmi kontaktní dítě, tak nošení už nějakou dobu nenávidí. :D Takže je to pro nás vždy jen pro případ nutnosti - nějakou tu chvilku, kdy to jinak nejde, zvládne, ale jinak je Alan kočárkový typ. :) V autě máme taky
autoledničku, není to vyloženě nutné, ale určitě příjemné. Alánkovi vozíme s sebou ještě
cestovní skládací postýlku, protože má zatím velmi neklidné spaní a z postele by nám mohl spadnout, takže ho u sebe v posteli (nebo v kočárku) jen uspáváme a pak spí dál celou noc v postýlce vedle naší postele (ač je zvyklý spát s námi, tak na cestách mu to nijak nevadilo, dokonce začal v půlce dovolené spávat celou noc a drží se toho doteď!! :) . Fajn je taky přibalit si
pár kolíčků nebo klipů na sáčky, otevřených pytlíků se sušenkami, křupkami a kašičkami máme vždycky plné auto. :) Na delší přejezdy oblékám dětem do autosedaček
termoprádlo, které jim pomáhá regulovat tělesnou teplotu a taky v případě pocení rychle odvádět vlhkost od těla. Velmi
pohodlné autosedačky jsou samozřejmě absolutní nutnost k takové cestě, ale k tomu se ještě vrátím v dalším článku. Taky jsme už kdysi pořídili na cestování
skládací vaničku od Stokke, protože obě naše děti jsou hysterické ze sprchy a pátrání po hotelech s vanou je složité, takto máme jistotu, že naše děti neutrpí sprchovou psychickou újmu. :D Po složení zabere v autě minimum místa a Lola se do ní stále v pohodě vejde, i když už je to takové lavorové koupání, nicméně na cesty stačí. Je to ale větší investice, takže pokud necestujete často nebo vašim dětem sprcha nevadí, je rozhodně zbytečná.
Co se týče plánování cesty - maličkou chviličku jsme uvažovali, jestli nepojedeme "na blind", nicméně jsme to brzy zavrhli, na to jsou naše děti asi ještě moc malé a navíc je v případě přejezdů trajektem s autem na ostrovy potřeba zarezervovat místo docela dost dopředu (trajekty nejezdí často a bývají dost plné). Téměř celá cesta tedy byla naplánovaná dopředu, místa, kam se chceme podívat, jsme si vybírali podle vlastního zájmu a vkusu, podle fotek a recenzí různě na internetu a taky tak, abychom toho ve dvou týdnech viděli co nejvíc a zároveň, aby na sebe místa rozumně navazovala. Téměř všechny hotely jsme měli jisté ještě před přespáváním v tom prvním. Jen asi poslední 3 noci jsme nikde zarezervované neměli, původně jsme měli v plánu jet na poslední 2 dny do Milána a najít si tam hotel v průběhu cesty, ale nakonec jsme se ke konci dovolené rozhodli rychle zaměnit Milán za uklidňující Alpy. :)
Ptáte se taky hodně na tipy na hotely vhodné pro rodiny s dětmi, ale musím říct, že my si žádné vyloženě rodinné hotely nevybíráme. Chodíme do nich jen přespat a celý svůj malý svět máme sbalený s sebou, takže nic zvláštního nepotřebujeme. Určitě se ale při rezervaci vyplatí všude dopředu hlásit, že cestujete s malými dětmi - některé hotely nám pro ně připravily ručníky navíc nebo se nás i ptaly, zda chceme půjčit postýlku pro mimino.
Kdysi jsme první dovolenou s Lolinkou hodně řešili, dnes už je celá rodina na tenhle cestovní mód prostě nastavená (Alánek naskočil už do jedoucího vlaku :) a můžu s klidným svědomím říct, že si cestování a takto strávený společný čas užíváme všichni čtyři. Víme, že naše děti s námi zvládnou ledacos. Navíc Itálie není konec světa, takže cokoli by nám v průběhu cesty chybělo, dalo by se tu jistě snadno vyřešit. Nic takového ale za celou dobu nenastalo.
A ještě jedna zajímavost. Když jsme byli s Lolinkou na první velké dovolené v Portugalsku v jejích 14 měsících, vylezly jí za 2,5 týdne v Portugalsku 4 stoličky. Alanovi vylezlo hned v prvním týdnu naší dovolené 8 nových zubů. :D Naštěstí ho to ale nijak nerozhodilo, nicméně roční mimino s 16 zuby je asi trochu kuriozita. :D
Pokud půjde všechno podle plánu, vydáme se na podzim na nějaký výlet letadlem (pro Alánka to bude poprvé), takže se můžete těšit na další dobrodružství na blogu s námi!
Tento článek jsem pro vás sepsala na základě veliké poptápky po tipech k cestování s malými dětmi. Proto - pokud vám v článku něco chybí nebo by vás zajímala nějaká další praktická zkušenost z cest, ptejte se prosím v komentářích - ráda odpovím či doplním info přímo do článku.